سخنرانی دستیار حقوق شهروندی وزیرعلوم در دانشگاه علامه طباطبایی

حضور وسخنرانی دستیار حقوق شهروندی وزیرعلوم در دانشگاه علامه طباطبایی (ره) در مراسم اعطای جایزه حقوق شهروندی

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۶ کد : ۴۷۳۹۷ اخبار برگزیده رویدادهای مهم
تعداد بازدید:۶۸۳
حضور وسخنرانی دستیار حقوق شهروندی وزیرعلوم در دانشگاه علامه طباطبایی (ره) در مراسم اعطای جایزه حقوق شهروندی
حضور وسخنرانی دستیار حقوق شهروندی وزیرعلوم در دانشگاه علامه طباطبایی (ره) در مراسم اعطای جایزه حقوق شهروندی

در مراسم اهداء جایزه حقوق شهروندی دانشگاه علامه طباطبایی ره که روز سه شنبه دهم اردیبهشت ۹۸ در تالار شهید بهشتی دانشگاه علامه طباطبایی، با حضور مقامات کشوری و اساتید و پژوهشگران و علاقمندان به مباحث حقوق شهروندی برگزار شد. در این مراسم دکتر جعفری دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی در سخنانی اظهار داشتند:

سخن از حقوق شهروندی به دو اعتبار ملی و مذهبی برای ما مایه افتخار است، اول اینکه ما افتخار می‌کنیم به گذشته و تاریخ باستانی و منشور حقوق شهروندی کوروش کبیر که در زمانی که دنیا با خون و خونریزی همراه بود نگاشته شد و جزء افتخارات جهانی است، بعد دیگر بعد مذهبی و اعتقادی مبتنی بر دین مقدس اسلام است؛ ۱۴۰۰ سال پیش پیامبری پا به عرصه جهان هستی گذاشت که از سخنان وی و کتاب مقدس و آسمانی خداوند از زبان وی، در قرن ۱۷ و۱۸ به عنوان اصول بنیادین حقوق بشری نام برده شد. نباید ناده بگیریم که طلایه دار حقوق شهروندی به این دو اعتبار ما هستیم و ما باید در دنیا مطالبه‌گر حقوق بشر و شهروندی باشیم.

ایشان همچنین در بخش دیگری از سخنان، عنوان داشتند در خصوص ارائه درسی با موضوع حقوق شهروندی در دانشگاه‌ها و ضرورت تدریس در همه رشته ها و دوره های کاردانی و کارشناسی، دو واحد درس آشنایی با کلیات حقوق شهروندی در وزارت علوم تدوین کردیم و از بهمن ماه گذشته به همه دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم در پاسخ به برخی از دانشجویان معترض در مراسم که به تغییرات آیین نامه انضباطی سازمان امور دانشجویان اعتراض داشتند و معتقد بودند این تغییرات بدون لحاظ حقوق شهروندی دانشجویان تهیه شده است، اظهار داشتند. اولاً، چنین مصوبه ای هنوز در وزارت علوم به تصویب نرسیده و فعلاًصرفاً فضاسازی برخی رسانه ها در دنیای مجازی است. دوم اینکه، در سایت رسمی وزارت علوم سامانه رصد و پایش رعایت حقوق شهروندی راه اندازی کردیم و به تمامی شکایات مکتوب و مستند وارده مرتبط با نقض حقوق شهروندی رسیدگی می کنیم، کدام دانشجو به ما مراجعه کرده و مدعی نقض حقوق شهروندی شده و دلایل و مدارک ارایه داده و رسیدگی نشده است؟ اگر موردی باشد و ما رسیدگی نکرده باشیم و در چارچوب قانون اساسی و قوانین عادی و مقررات و منشور حقوق شهروندی و دانشجویی تدوینی وزارت علوم، نتوانیم کاری بکنیم مطمئن باشید، باید استعفا را بر ادامه فعالیت ترجیح دهیم. تاکنون در طول سال گذشته ۱۳ نفر به ما مراجعه و رسیدگی کردیم و پیگیری کردیم و برخی مشکلات جزئی آنها را حل کردیم.

ایشان در بخش دیگری از اظهارات خود در اشاره به نحوه برگزاری جایزه حقوق شهروندی دانشگاه علامه طباطبایی اعلام داشتند، سیاست وزارت علوم احترام به استقلال دانشگاه‌ها است و در این جایزه و فرایند انتخاب آثار و معیارهای انتخاب و حتی داوران و ارزیابی آثار، وزارتخانه هیچ نقشی نداشته و تمام فعالیت ها بدون حضور و مداخله و هماهنگی با حوزه دستیاری وزارت علوم صورت گرفته است. اصولاً ما با هر فعالیتی در هر کجای کشور پهناور ایران و در هر دانشگاه و موسسه ای که حاوی حرکتی فرهنگی و فرهنگ ساز و ترویج حقوق شهروندی باشد موافقیم و در صورت نیاز و درخواست مسلماً حمایت لازم را نیز بعمل می آوریم.
این مراسم با اهدای جوایز به برگزیدگان در حوزه های پنج گانه پایان یافت.


( ۲ )