هفتمین کارگاه آموزشی " آشنایی با کلیات حقوق شهروندی در نظام اداری ایران"

هفتمین کارگاه آموزشی " آشنایی با کلیات حقوق شهروندی در نظام اداری ایران" در صندوق رفاه دانشجویان

۲۵ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۶:۵۶ کد : ۴۹۸۵۱ اخبار برگزیده رویدادهای مهم
تعداد بازدید:۱۶۷۹
هفتمین کارگاه آموزشی " آشنایی با کلیات حقوق شهروندی در نظام اداری ایران" با تاکید بر موازین آموزشی و پژوهشی در صندوق رفاه دانشجویان با حضور دکتر فریدون جعفری دستیار ویژه وزیر در امور حقوق شهروندی و مدیر کل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد.
هفتمین کارگاه آموزشی " آشنایی با کلیات حقوق شهروندی در نظام اداری ایران"  در صندوق رفاه دانشجویان

 به گزارش حوزه دستیاری ویژه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور حقوق شهروندی، دکتر جعفری روز یکشنبه مورخ 98/6/10 با حضور در صندوق رفاه دانشجویان ضمن بیان پیشینه حقوق شهروندی و تعریف مفاهیم آن به منابع داخلی و خارجی، مبانی تصویب منشور حقوق شهروندی، اصول و منابع شرعی حقوق شهروندی در نظام اداری، حقوق شهروندی مبتنی بر آموزش و پژوهش و ضمانت اجرای عدم رعایت یا نقض حقوق شهروندی اشاره کردند.

ایشان  هدف از برگزاری دوره آموزشی حقوق شهروندی در نظام اداری را ، تشریح مفاد و بندهای منشور حقوق شهروندی و تاکید بر اقدامات عملی در این خصوص دانسته و خاطر نشان کردند: مبنای اصلی تصویب منشور حقوق شهروندی در چارچوب اصل 134 قانون اساسی  متاثر از تکلیف و اختیار دولت در طراحی برنامه و خط مشی برای رعایت و پیشبرد حقوق اساسی ملت ایران بوده  و ابلاغ آن در قالب منشور راهبردی دولت نیز به دستگاه های اجرایی برای برنامه ریزی و انجام  تکالیف و وظایف  دستگاههای اجرایی با لحاظ راهبرد  اعلام ریاست محترم جمهوری است.

دکتر جعفری حقوق شهروندی را غیر قابل انتقال و سلب دانست و قرآن کریم، احادیث و روایات، قانون اساسی، قوانین عادی و سایر مصوبات دولت و شورای عالی اداری و منشور حقوق شهروندی را از جمله منابع داخلی تدوین این حقوق برشمرد و افزود: قانون اساسی ایران، در این زمینه با داشتن اصل نهم  به عنوان حافظ حقوق و آزادی های فردی  یکی از قوانین اساسی مترقی جهان محسوب می شود. وی همچنین ایران را از پایه گذاران اعلامیه حقوق بشر اسلامی پس از پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد. 

دستیار ویژه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور حقوق شهروندی، با بیان اینکه بنیادی ترین حقوق انسان ها حقوق شهروندی است، با اشاره به مصادیق حقوق شهروندی از جمله حق آموزش و پژوهش، گفت: بیان حق در مواجه با تکلیف است، حق مردم در مواجه با تکلیف دولت، دستگاه های اجرایی، روسا، مدیران و کارکنان در رعایت، تضمین و اجرای آن است.

وی در ادامه به موارد مرتبط با آموزش عالی و حقوق دانشگاهیان ازجمله، حق بهره مندی از مزایای آموزشی و پژوهشی و ارتقاء مشروع مبتنی بر قانون، حق آزادی و استقلال علمی، تاسیس تشکل های صنفی، سیاسی، اجتماعی، علمی و فعالیت در آن با تاکید بر رعایت ضوابط وشرایط قانونی و مفاد منشور حقوق بشر  اشاره داشتند.

دکتر جعفری در ادامه بر لزوم اهتمام مدیران در اجرایی کردن حقوق شهروندی در محدوده مدیریت خود و داشتن برنامه اجرایی در این خصوص تاکید داشتند.

ایشان عدم آگاهی و نبود شفافیت و ضعف در ابتنای به قانون را از مهمترین عوامل بروز برخی نارضایتی ها برشمرده و بر لزوم پاسخگویی به موقع و متعارف و قابل دسترس بودن مسئولان تاکید داشتند.

وی در ادامه به ضمانت اجرای عدم رعایت حقوق شهروندی به عنوان تخلف اداری یا انضباطی و یا حتی جرم اشاره داشته و اینکه در صورت اثبات قابلیت تحمیل مجازاتهای اداری و عمومی در هیات های رسیدگی به تخلفات اداری (کارکنان) و هیات رسیدگی به تخلفات انتظامی (اعضای هیات علمی) یا محاکم عمومی را دارد .

در پایان ضمن بیان اظهارات و سوالات حاضرین پیرامون ابعاد و سازو کارهای اجرایی حقوق شهروندی، در مجموعه صندوق رفاه، با اشاره به برگزاری جشنواره ملی انتخاب پایان نامه برتر در حوزه حقوق شهروندی در سال جاری مساعدت و هم یاری از صندوق رفاه را خواستار شدند.

 


( ۱ )

نظر شما :