نخستین نشست « رابطین امور حقوق شهروندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی منطقه ۹ کشور»

نخستین نشست « رابطین امور حقوق شهروندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی منطقه ۹ کشور» در دانشگاه فردوسی مشهد

۰۲ دی ۱۳۹۸ | ۰۷:۲۱ کد : ۵۲۰۹۴ اخبار برگزیده رویدادهای مهم
تعداد بازدید:۱۵۴۵
نشست « رابطین امور حقوق شهروندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی منطقه ۹ کشور» ۲۶ آذرماه ۱۳۹۸ به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
نخستین نشست « رابطین امور حقوق شهروندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی منطقه ۹ کشور» در دانشگاه فردوسی مشهد

نخستین نشست « رابطین امور حقوق شهروندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی منطقه 9 کشور»    26 آذرماه 1398 به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد  با حضور دکتر فریدون جعفری، مشاور وزیر، مدیرکل دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات وزارت علوم و دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی برگزار شد.دکتر مهدی کرمانی مدیر فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد و رابط سابق حقوق شهروندی دانشگاه فردوسی در ابتدای نشست ضمن خیرمقدم به حاضرین اظهار داشتند: وزارت علوم به شکل جدی و پیشگام در حوزه حقوق شهروندی وارد عمل شده است و از زمان حضور دکتر جعفری این حوزه رونق گرفته و در محور اصلی فعالیت های ترویجی و آموزشی وزارت علوم جایگاه شایسته ای یافته است.
دکتر حسین انصاری معاون اداری و مالی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در بخش دیگری از این نشست ضمن عرض خیر مقدم، با اشاره به تشکیل کمیته صیانت از حقوق شهروندی و سلامت اداری در دانشگاه فردوسی مشهد و اقدامات و برنامه های عملیاتی این کمیته اظهار امیدواری کردند رابطان و نمایندگان دانشگاه های منطقه 9 با اهتمام و همراهی سایر دانشگاهیان در راستای اجرایی کردن منشور و سند مترقی حقوق شهروندی اقداماتی را به طور جدی انجام دهند . وی یادآور شد: این منشور که در سال 1395 از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد 22 حق مسلم شهروندان را مشخص می کند که این تعداد از حقوق در هیچ کجای دنیا برای شهروندان دیده نشده است. این 22 حق در راستای موضوع اصل 132 قانون اساسی است و به نوعی کلیه قوانین و دستورالعمل های اجرایی کردن آن از قبل تدوین شده است.
در ادامه دکتر فریدون جعفری دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی  با اشاره به اهمیت رعایت حقوق شهروندی اظهار داشتند: در ابلاغ احکام  وزرا از جانب ریاست جمهوری، برای اولین بار شاهد پیوست حقوق شهروندی هستیم، این مطلب حاکی از اهمیت بسیار بالای حقوق شهروندی در جامعه است.
دکتر جعفری ضمن اشاره به اهم اقدامات وزارت دراجرای حقوق شهروندی بیان داشتند: یکی از موضوعات مهمی که برای اجرای آن اقدامات جدی انجام شده است، درج دو واحد درس عمومی با عنوان آشنایی با کلیات حقوق شهروندی  است که مقرر شده برای تمامی رشته‌های کارشناسی و کاردانی در دانشگاه‌ها ارایه شود.
دکتر جعفری با اشاره به 22 سرفصل منشور حقوق شهروندی اظهار داشتند: این منشور به دلیل گستردگی سرفصل‌ها قابل استفاده در حوزه‌های مختلف است.
دستیار وزیر علوم در امور حقوق شهروندی اظهار داشت: یکی از تأکیدات مهم حقوق شهروندی که در قالب بخش‌نامه‌های مختلف نیز به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده، بحث میز خدمت با هدف ارتقای حقوق مراجعین به ادارات و حذف مراجعه مستقیم ارباب رجوعان به ادارات بوده است تا افراد بتوانند در یک میز مشخص  پاسخ خود را در مهلت متعارفی دریافت کنند.
دکتر جعفری ضمن اشاره به دستورالعمل ها و بخشنامه ها متعدد مرتبط با میز خدمت تصریح کرد: امیدواریم با رعایت دستورالعمل‌ها و تکالیفی که در این بخشنامه ها آمده است نسبت به ایجاد میز خدمت در دانشگاه‌ها اقدام و گزارش آن نیز توسط رابطین دانشگاه‌ها به حوزه دستیاری ارائه شود.

دکتر جعفری به سرفصل دیگری از منشور حقوق شهروندی اشاره کرد و ادامه داد: موضوع دیگر، ایجاد بانک اطلاعاتی اساتید فعال در حوزه حقوق شهروندی به منظور آگاهی و دسترسی از متخصصین و اساتید فعال در حقوق شهروندی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های آنها است که در این خصوص نیز نامه‌های مختلفی به دانشگاه‌ها ارسال شده است.
وی در تشریح بخش دیگری از اقدامات به انتخاب رابطین حقوق شهروندی در دانشگاهها به منظور پایش و اجرای حقوق شهروندی در سطح دانشگاه‌ها اشاره داشتند..
دکتر جعفری ضمن اشاره به مصداق هایی  از پیوست حقوق شهروندی در فعالیت های علمی، فرهنگی و اجتماعی گفت: موضوع دیگری که اخیراً مطرح شده بحث اعلام پیوست حقوق شهروندی از سوی وزیر علوم به همه حوزه‌ها مبنی بر افزودن پیوست حقوق شهروندی در تمامی همایش‌ها، انتخاب آثار و فراخوان‌های مقالات یا سایر برنامه های اموزشی و پژوهشی است. به عنوان نمونه در برنامه های هفته پژوهش و انتخاب اثار پژوهشی برتر آثار مرتبط با حقوق شهروندی نیز انتخاب و تقدیر شوند.
ایشان در پایان ضمن تاکید و برشمردن اقداماتی که از سوی رابطان حقوق شهروندی در دانشگاه باید انجام شود از رابطان حقوق شهروندی خواست نسبت به پیگری دستورالعمل ها و ابلاغیه های وزارت در حوزه صیانت از حقوق شهروندی و ارتباط بیشتر با حوزه دستیاری حقوق شهروندی وزارت علوم اهتمام بیشتری داشته باشند و گزارش های اقدامات اجرا شده در دانشگاه های خود را به وزارت ارسال کنند.
لازم به توضیح است در پایان این نشست ضمن بحث و گفتگو در رابطه با فعالیت های دانشگاه های منطقه 9 در حوزه حقوق شهروندی و ارائه گزارش برخی از دانشگاه ها در اجرای مطلوب و شایسته حقوق شهروندی در سطح دانشگاه با رعایت شاخص ها و پارامترهای ابلاغی وزارت عتف و حدود 12 شاخص دیگر، رابط برتر منطقه انتخاب شده و از رابط حقوق شهروندی دانشگاه بیرجند به عنوان رابط برتر تقدیر به عمل آمد.

 

 

 


نظر شما :