دومین نشست رابطین امور حقوق شهروندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی منطقه یک کشور

"دومین نشست رابطین امور حقوق شهروندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی منطقه یک کشور"

۲۶ شهریور ۱۳۹۹ | ۰۷:۳۱ کد : ۵۶۹۷۴ اخبار برگزیده رویدادهای مهم
تعداد بازدید:۹۴۸
"دومین نشست رابطین امور حقوق شهروندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی منطقه یک کشور" ۲۳ شهریورماه ۱۳۹۹ به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.
"دومین نشست رابطین امور حقوق شهروندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی منطقه یک کشور"

در ابتدای جلسه دکتر فریدون جعفری، دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی و مدیرکل دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات وزارت علوم ضمن آرزوی سلامتی برای همه اعضای حاضر در جلسه و خانواده بزرگ آموزش عالی با اشاره به اهمیت رعایت حقوق شهروندی در اظهاراتشان پیوست حقوق شهروندی در ابلاغ احکام وزرا از جانب ریاست جمهوری را متذکر شده و اعلام داشتند برای اولین بار در احکام صادره برای وزراء در کشور چنین پیوستی ذکر شده است که نشان از اهمیت بسیار بالای حقوق شهروندی در جامعه است.
دکتر جعفری ضمن اشاره به اهم اقدامات وزارت دراجرای حقوق شهروندی، درج دو واحد درس عمومی با عنوان آشنایی با کلیات حقوق شهروندی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یکی از مهمترین اقدامات حوزه برشمردند، ایشان اشاره داشتند که در حال حاضر بالغ بر 50 دانشگاه در تمامی رشته‌های کارشناسی و کاردانی در حال اجرای این درس به صورت اختیاری می باشند البته انتظار می رود با توجه به درخواست وزارت علوم از شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر اجباری شدن درس فوق در آینده شاهد این اتفاق مثبت باشیم.
دستیار وزیر علوم در امور حقوق شهروندی اظهار داشت: یکی از تأکیدات مهم حقوق شهروندی که در قالب بخش‌نامه‌های مختلف نیز به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده، بحث میز خدمت با هدف ارتقای حقوق مراجعین به ادارات و حذف مراجعه مستقیم ارباب رجوع به ادارات بوده است، تا افراد بتوانند در یک میز مشخص پاسخ‌ خود را در مهلت متعارفی دریافت نموده و از سرگردانی از ادارات رهایی یابند. امید است با رعایت دستورالعمل‌ها و تکالیفی که در این بخشنامه ها آمده است نسبت به ایجاد میز خدمت در دانشگاه‌ها اقدام شایسته صورت پذیرفته باشد.
دکتر جعفری در ادامه صحبت های خود به موضوعاتی از قبیل: ایجاد بانک اطلاعاتی اساتید فعال در حوزه حقوق شهروندی، بحث الحاق پیوست حقوق شهروندی در تمامی همایش‌ها، انتخاب آثار و فراخوان‌های مقالات یا سایر برنامه های آموزشی و پژوهشی، پیگری دستورالعمل ها و ابلاغیه های وزارت در حوزه صیانت از حقوق شهروندی و ارتباط بیشتر با حوزه دستیاری حقوق شهروندی وزارت علوم تاکید نمودند پرداختند.
در پایان این نشست رابطین دانشگاه های علم و صنعت، فرهنگیان، آزاد اسلامی، صنعتی امیرکبیر، دبیری شهید رجایی، ستاد مرکزی دانشگاه جامع علمی کاربردی و صندوق رفاه دانشجویان به ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته و همچنین ارائه نقطه نظرات و دیدگاه های خود پیرامون چالش ها فرا روی اجرای حقوق شهروندی و دستاورهای مرتبط پرداختند.

 

 


نظر شما :