ششمین نشست رابطین حقوق شهروندی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مناطق ۸و ۱۰ کشور

برگزاری ششمین نشست رابطین حقوق شهروندی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مناطق ۸و ۱۰ کشور

۲۱ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۴:۴۵ کد : ۵۹۹۹۹ اخبار برگزیده رویدادهای مهم
تعداد بازدید:۱۷۵۸
در ادامه سلسله نشست های منطقه ای رابطین حقوق شهروندی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، ششمین نشست در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی منطقه ۸ و۱۰ کشور" روز یکشنبه مورخ ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.
برگزاری ششمین نشست رابطین حقوق شهروندی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مناطق ۸و ۱۰ کشور


در ابتدای جلسه دکتر فریدون جعفری، دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی ودبیر کمیته صیانت از حقوق شهروندی وزارت عتف ضمن آرزوی سلامتی برای همه اعضای حاضر در جلسه و خانواده بزرگ آموزش عالی چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و ایام الله دهه مبارک فجر را تبریک و تهنیت گفتند و عنوان داشتند یکی از شعار های اصلی انقلابیون 57 بازگشت عزت و ارزش  برای انسانها و شهروندان ایرانی بود.
در ادامه ایشان با اشاره به اهمیت رعایت حقوق شهروندی در اظهاراتشان پیوست حقوق شهروندی در ابلاغ احکام وزرا از جانب ریاست جمهوری را متذکر شده و اعلام داشتند برای اولین بار در احکام صادره برای وزراء در کشور چنین پیوستی آمده است که نشان از اهمیت بسیار بالای حقوق شهروندی  و احیای حقوق عامه در جامعه دارد.
همچنین ایشان به ضرورت توجه سازمان مند و ساختاری به حقوق شهروندی و محدود ننمودن آن به دولت یا حزب خاص اشاره داشته و تکلیف رعایت حقوق ملت را از تکالیف مندرج در فصل سوم قانون اساسی زیر مجموعه "حقوق ملت"  برای همه دستگاهها و قوا ها اعلام نمودند.

دکتر جعفری ضمن اشاره به اهم اقدامات وزارت دراجرای حقوق شهروندی، یکی از موضوعات مهمی که در اجرای تکلیف خاص وساختاری وزارت علوم یعنی آموزش تخصصی حقوق شهروندی مستلزم انجام اقدامات جدی بود را  برشمرده و درج دو واحد درس عمومی آشنایی با کلیات حقوق شهروندی جمهوری اسلامی ایران را از اهم آنها اعلام کردند.
ایشان عنوان داشتند که  در حال حاضر بالغ بر 50 دانشگاه در تمامی رشته‌های کارشناسی و کاردانی در حال اجرای این درس به صورت اختیاری می باشند که انتظار می رود در شورای برنامه ریزی وزارت عتف این درس به صورت درس عمومی اجباری گنجانده شود. البته این موضوع اخیراً طی نامه ای که برای معاون محترم حقوقی رئیس جمهور ارسال شده است مطرح شده و در آن از رئیس محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی، استدعای اتخاذ تصمیم در این  خصوص شده است)
دکتر جعفری در ادامه صحبت های خود به موضوعاتی از قبیل: ایجاد بانک اطلاعاتی اساتید فعال در حوزه حقوق شهروندی، بحث الحاق پیوست حقوق شهروندی در تمامی همایش‌ها، انتخاب آثار و فراخوان‌های مقالات یا سایر برنامه های آموزشی و پژوهشی، پیگری دستورالعمل ها و ابلاغیه های وزارت در حوزه صیانت از حقوق شهروندی و ارتباط بیشتر با حوزه دستیاری حقوق شهروندی وزارت علوم که در جلسات قبل نیز  عنوان شده بود پرداخته و ضرورت ایجاد صفحه ای در پرتال دانشگاهها را برای رصد و نظارت و دریافت شکایات  ناشی از موارد احتمالی نقض حقوق شهروندی متذکر شدند.
در پایان این نشست رابطین دانشگاه های زابل، سیستان و بلوچستان، شهید باهنر کرمان، شهید چمران اهواز و  هرمزگان به ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته در حوزه حقوق شهروندی در دانشگاه و همچنین ارائه نقطه نظرات و دیدگاه های خویش پرداختند.

 


نظر شما :